For $100, I bought:
One loaf of bread
Two boxes of cereal (store brand)
One box of graham crackers (store brand)
One box of taquitos
One bag of cat food
One tub of cheese balls (store brand)
One bottle of peanuts (store brand)
Ten $1 store brand hostess fruit pies
One bottle of conditioner
Five cases of soda (on buy-two-get-three-free sale, so two cases of soda)
I dunno, just seems like $100 should stretch more than that!